RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Sekolah : MTs Walisongo Sidowangi
Mata Pelajaran : Bahasa
Jawa
Kelas / Semester : VII /2
Tahun Pelajaran : 2013/2014
Standar Kompetensi : 1. Mampu mendengarkan dan memahami berbagai wacana lisan dalam
berbagai ragam Bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : 1.1 Mendengarkan percakapan dalam
berbagai kegiatan di lingkungan sekolah dan di rumah atau masyarakat tentang
tempat umum.
Indikator : 1.1.1 Mampu menjawab pertanyaan tentang percakapan yang didengarkan.
1.1.2 Mampu mengungkapkan isi percakapan secara lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa
Alokasi Waktu : 1 x 40 menit
1.
Tujuan Pembelajaran
·
Siswa dapat menjawab pertanyaan tentang percakapan
yang telah didengarkan.
·
Siswa dapat
mengungkapkan isi percakapan secara lisan dalam berbagai ragam bahasa
Jawa
2.
Materi Pembelajaran
·
Teks percakapan tentang kegiatan di tempat umum (nandur empon-empon)
3.
Metode Pembelajaran
·
Ceramah
·
Tanya jawab
·
Diskusi
·
Penugasan
4.
Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
a.
Awal
1) Guru menyiapkan siswa untuk melaksanakan
kegiatan belajar mengajar
2) Guru menerangkan tujuan pembelajaran.
3) Siswa diajak untuk mengingat kembali
hal-hal yang berkaitan dengan percakapan
b.
Inti
1) Ekplorasi
·
Mencari
tahu jenis-jenis percakapan.
·
Membahas
ragam bahasa yang digunakan dalam percakapan sesuai dengan lawan bicara.
·
Membahas situasi yang memungkinkan terjadinya
percakapan.
2)
Elaborasi
·
Siswa
mendengarkan percakapan dari rekaman.
·
Siswa
menjawab pertanyaan tentang percakapan yang didengar secara individu.
·
Siswa
mengoreksi jawaban teman dengan jujur.
·
Siswa
membentuk kelompok.
·
Siswa
bersama kelompok berdikusi membahas isi percakapan yang telah didengar.
·
Perwakilan
kelompok maju ke depan kelas untuk menceritakan isi percakapan
3) Konfirmasi
·
Membahas
isi dan bahasa dalam percakapan yang didengar bersama-sama.
·
Memberikan
penguatan tentang percakapan dengan membuat pertanyaan
c.
Akhir
1) Menyimpulkan hasil simakan yang dilakukan
siswa.
2) Menginformasikan materi pertemuan
berikutnya
5.
Sumber Belajar
a. LKS
Fokus Bahasa Jawa Kelas VII
b. Buku
yang mendukung / buku yg relevan
6.
Penilaian
a.
Teknik : Tertulis dan lisan
b.
Bentuk : soal
uraian
c.
Instrumen :
Nandur Empon-Empon
Faisal: “Ingkang kalebet taneman ingkang
pangrembakipun saking umbinipun punika punapa kemawon, Mbah?”
Simbah: “Akeh Le, iku umpamane kenthang, brambang,
bawang, kembang dhahlia, kembag amarilis, kembang lili, kembang bakung, lan
liya-liyane.”
Faisal: “Kalebet empon-empon inggih, Mbah?”
Simbah:”Ora, Yen empon-empon iku bisane tumangkar
umbi oyod, dadi satemene oyod nanging sing dadi umbi.
Kowe rak wis ngerti ta sing kalebu empon-empon iku?”
Faisal: “Mangertos Mbah, woten, jae, kencur, laos,
kunir, kunci, temu lawak, temu giring.”
Simbah: “Satemene kekarone padha-padha umbi, iku
gampang tumangkare.”
Faisal: “Kados pundi caranipun nangkaraken taneman
umbi, iku gampang tuangkare?”
Simbah: “Adate bibit sing wis tuwa
bisa langsung ditandur, ananging ana uga kang kudu disimpen luwih dhisik
upamane bawang putih. Bibit bisa ditandur arupi umbi utawa umbi oyod wae.
Nanging uga bisa ditandurkinanthenan saperangan saka wite. Nadyan mangkono
samangsane nandur prayoga dipilih bibit kang temen-temen apik lan sehat sarta
cukup umur”
Faisal: “Lha kadhang kala kok wonten ingkang boten
thukul kepara malah bosok,
kados pundhi punika Mbah?”
Simbah: “Yen kadadean umbine dadi bsk utawa
oratukhul iku jalarane lemahe kurang lembab utawa garing. Utawa malah kokean
banyu utawa bocek.”
Faisal: “Lha menawi empon-empon punapa sami Mbah?”
Simbah: “Ana bedhane sithik, yenempion-empon umi
oyod ditandur luwih dhisik ana ing papan pandhedheran. Sawise bisa trubus utawa
thukul bibit dibongkar lan dikethoki dadi telu utawa loro, banjur ditandur ana ing papan kebonan.”
Faisal: “Inggih, matur nuwun Mbah.”
Wangsulana
pitakon ing ngisor iki adhedasar pachelaton sing wis kosemak!
1. Sapa
bae sing nindhakake pacelathon?
2. Faisal
takon babagan apa?
3. Tanduran
apa bae sing ngrembakane ngago umbi?
4. Apa
bae sing kalebu empon-empon?
5. Umbi
apa sing panandure kudu disimpen dhisik?
6. Bibit
sing kepriye sing dipilih?
7. Umbi
sing kepriye sing dipilih?
8. Geneya
ana umbi sing ora thukul?
9. Kepriye
carane nandur empon-empon?
10. Empon-empon
lumrahe ditandur ana ing ngendi?
Perhitungan nilai tertulis
Jumlah betul
-
Critakna
maneh pacelathon sing kokrungokake nganggo basamu dhewe!
Penghitungan Nilai Tertulis :
Penghitungan nilai lisan :
Nama kelompok
|
Aspek yang dinilai
|
Jumlah
|
||
Isi
|
Diksi
|
Intonasi
|
||
|