Wednesday, August 12, 2015

RPP mendengarkan bahasa jawa smster2



RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah                       : MTs Walisongo Sidowangi
Mata Pelajaran            : Bahasa Jawa
Kelas / Semester          : VII /2
Tahun Pelajaran           : 2013/2014
Standar Kompetensi   : 1. Mampu mendengarkan dan memahami berbagai wacana lisan dalam berbagai ragam Bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar      : 1.1 Mendengarkan percakapan dalam berbagai kegiatan di lingkungan sekolah dan di rumah atau masyarakat tentang tempat umum.
Indikator                    : 1.1.1 Mampu menjawab pertanyaan tentang percakapan yang didengarkan.
1.1.2 Mampu mengungkapkan isi percakapan secara lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa
Alokasi Waktu                        : 1 x 40 menit

1.      Tujuan Pembelajaran
·         Siswa dapat menjawab pertanyaan tentang percakapan yang telah didengarkan.
·         Siswa dapat  mengungkapkan isi percakapan secara lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa
2.      Materi Pembelajaran
·         Teks percakapan tentang kegiatan di   tempat umum (nandur empon-empon)
3.      Metode Pembelajaran
·         Ceramah
·         Tanya jawab
·         Diskusi
·         Penugasan
4.      Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
a.      Awal
1)      Guru menyiapkan siswa untuk melaksanakan kegiatan belajar mengajar
2)      Guru menerangkan tujuan pembelajaran.
3)      Siswa diajak untuk mengingat kembali hal-hal yang berkaitan dengan percakapan
b.      Inti
1)      Ekplorasi
·         Mencari tahu jenis-jenis percakapan.
·         Membahas ragam bahasa yang digunakan dalam percakapan sesuai dengan lawan bicara.
·         Membahas  situasi yang memungkinkan terjadinya percakapan.
2)      Elaborasi
·         Siswa mendengarkan percakapan dari rekaman.
·         Siswa menjawab pertanyaan tentang percakapan yang didengar secara individu.
·         Siswa mengoreksi jawaban teman dengan jujur.
·         Siswa membentuk kelompok.
·         Siswa bersama kelompok berdikusi membahas isi percakapan yang telah didengar.
·         Perwakilan kelompok maju ke depan kelas untuk menceritakan isi percakapan
3)      Konfirmasi
·         Membahas isi dan bahasa dalam percakapan yang didengar bersama-sama.
·         Memberikan penguatan tentang percakapan dengan membuat pertanyaan
c.       Akhir
1)      Menyimpulkan hasil simakan yang dilakukan siswa.
2)      Menginformasikan materi pertemuan berikutnya
5.      Sumber Belajar
a.    LKS Fokus Bahasa Jawa Kelas VII
b.    Buku yang mendukung / buku yg relevan
6.      Penilaian
           a.       Teknik : Tertulis dan lisan
           b.       Bentuk : soal uraian
           c.       Instrumen :

Nandur Empon-Empon

Faisal: “Ingkang kalebet taneman ingkang pangrembakipun saking umbinipun punika punapa kemawon, Mbah?”
Simbah: “Akeh Le, iku umpamane kenthang, brambang, bawang, kembang dhahlia, kembag amarilis, kembang lili, kembang bakung, lan liya-liyane.”
Faisal: “Kalebet empon-empon inggih, Mbah?”
Simbah:”Ora, Yen empon-empon iku bisane tumangkar umbi oyod, dadi satemene oyod nanging sing dadi umbi. Kowe rak wis ngerti ta sing kalebu empon-empon iku?”
Faisal: “Mangertos Mbah, woten, jae, kencur, laos, kunir, kunci, temu lawak, temu giring.”
Simbah: “Satemene kekarone padha-padha umbi, iku gampang tumangkare.”
Faisal: “Kados pundi caranipun nangkaraken taneman umbi, iku gampang tuangkare?”
Simbah: “Adate bibit sing wis tuwa bisa langsung ditandur, ananging ana uga kang kudu disimpen luwih dhisik upamane bawang putih. Bibit bisa ditandur arupi umbi utawa umbi oyod wae. Nanging uga bisa ditandurkinanthenan saperangan saka wite. Nadyan mangkono samangsane nandur prayoga dipilih bibit kang temen-temen apik lan sehat sarta cukup umur”
Faisal: “Lha kadhang kala kok wonten ingkang boten thukul kepara malah bosok, kados pundhi punika Mbah?”
Simbah: “Yen kadadean umbine dadi bsk utawa oratukhul iku jalarane lemahe kurang lembab utawa garing. Utawa malah kokean banyu utawa bocek.”
Faisal: “Lha menawi empon-empon punapa sami Mbah?”
Simbah: “Ana bedhane sithik, yenempion-empon umi oyod ditandur luwih dhisik ana ing papan pandhedheran. Sawise bisa trubus utawa thukul bibit dibongkar lan dikethoki dadi telu utawa loro, banjur ditandur ana ing papan kebonan.”
Faisal: “Inggih, matur nuwun Mbah.”


Wangsulana pitakon ing ngisor iki adhedasar pachelaton sing wis kosemak!
1.      Sapa bae sing nindhakake pacelathon?
2.      Faisal takon babagan apa?
3.      Tanduran apa bae sing ngrembakane ngago umbi?
4.      Apa bae sing kalebu empon-empon?
5.      Umbi apa sing panandure kudu disimpen dhisik?
6.      Bibit sing kepriye sing dipilih?
7.      Umbi sing kepriye sing dipilih?
8.      Geneya ana umbi sing ora thukul?
9.      Kepriye carane nandur empon-empon?         
10.  Empon-empon lumrahe ditandur ana ing ngendi?


Perhitungan nilai tertulis
Jumlah betul
-            Critakna maneh pacelathon sing kokrungokake nganggo basamu dhewe!
 Penghitungan Nilai Tertulis :
                       
Penghitungan nilai lisan :
Nama kelompok
Aspek yang dinilai
Jumlah
Isi
Diksi
Intonasi








                                                                     Sidowangi, 04 Maret 2014
Mengetahui
Kepala Sekolah                                                       Guru Mata Pelajaran




M. Machfuzi, S.Ip                                                  Heru Tafiyanto, S.Pd
                               


No comments:

Post a Comment